Snowboard size göre olabilir

Uzmanlardan snowboard öneri & taktikleri

Snowboard biraz zor görünüyor olabilir, hatta uzun süredir kayak yapsanız bile! Gerçek şu ki pistlere yeni adım atanlar için harika bir spordur. İngiliz snowboard eğitmeni Tammy Esten'a göre snowboard'u ilk denemenizde başarısız olabilirsiniz ama aslında göründüğü kadar zor bir spor değil. Yine de board'u elinize almadan önerilerimize göz atın.

DERS ALIN

Snowboard öğrenecekseniz ders almanız tavsiye edilir. Tammy'nin söylediğine göre birçok kişi tek başlarına denedikleri için ilk seferden sonra snowboard'dan vazgeçiyor.

Yeni başlayanlar için riski fazla olsa da doğru yapıldığında oldukça eğlenceli bir spor!

"Bir çok kişi ders için yer ayırtır ancak board ellerine geçer geçmez denemek isterler, böylelikle sakatlanırlar, üstelik kayak deneyimleri olsa bile. Kayak yapıyor olmanız snowboard'u kapıp pistlerde deneyebileceğiniz anlamına gelmez"

HER YAŞTAN İNSAN SNOWBOARD YAPABİLİR

Tammy'nin de belirttiği gibi snowboard yapanlarla ilgili genel imaj genelde bol giysiler ve uzun saçlarını savurarak havalı hareketler yaptıkları yönündedir.

"Eğitmenler olarak bu imajdan kurtulmak bizim görevimiz. Snowboard herkes tarafından ulaşılabilir olmalı. Snowboard yaparken farklı şeyler giymenize gerek yok, kayak giysileri yeterli olacaktır."

Snowboarda başlamayı düşünenlerin çekindikleri bir başka konu da bu sporu öğrenmek için yaşlı olduklarını düşünmeleridir. İlk board denemelerinde insanların düşmekten ve sakatlanmaktan çok korktuklarını ve genel görüşün bu sporun gençler için olduğu yönünde olduğunu belirten Tammy, böyle bir zorunluluğun olmadığının üzerinde duruyor ve ekliyor: "73 yaşındaki birine de 3 yaşındaki çocuklara da snowboard öğretiyoruz. Snowboard mükemmel bir aile aktivitesi olabilir."

SNOWBOARD ÖĞRENMEK EFOR İSTER

Tammy "Bazıları snowboard'un kayaktan daha kolay olduğunu düşünür ve öğrenme hızı daha yüksek olabilir ancak dersleri bırakmamanız gerekir" diyerek yeni başlayanları uyarıyor.

"Snowboard kimileri için çok kolaydır kimileri ise çok zorlanır. Orta seviyeye gelme hızınız kayaktan daha hızlı olabilir ancak orta seviyeden daha ileri seviyelere çıkmak çok daha yavaş olabilir."

Snowboard öğrenmenin anahtarı tekrar tekrar denemektir. Genellikle board üstünde kendine güvenli hale gelmek 3 gün alır. Club Med tesislerinde 5 gün ders alabilirsiniz. Club Med Kayak Tatili Uzmanının yaptığı program genellikle şöyledir:

İlk Gün Malzemeleri tanıma, board üzerinde dengede durma. Sonrasında ise hızınızı kontrol etmeyi ve board'unuzu yönlendirmeyi öğrenirsiniz.

İkinci Gün: Başlangıç seviyesine uygun bir pistte ilk dönüşler, akışı geliştirme ve ilerleme.

Üçüncü Gün: Açık pistlere geçiş, öğrendiklerinizi uygulama zamanı! Farklı kar ve arazi tiplerini tanıyarak tekniğiniz üzerinde çalışma.

Dördüncü Gün: Daha dik kısımlarda denemeler ve pist dışı denemeleri, hatta minik sıçrama denemeleri

Beşinci Gün: Eğitmeniniz size seviyenize göre geri bildirimde bulunur ve yeni teknikler önerebilir. Sonrasında pistlerin tadını çıkarabilirsiniz.

KONFORLU EKİPMAN

Snowboard ekipmanlarını kullanmak kayak takımlarından çok daha konforludur. Ekipmanlarınızı taşıyarak yürümek de buna dahil! Pantalonlar hareketinizi engellemeyecek bollukta olmalıdır. Snowboarda yeni başladıysanız dizlik, koruma pantalonu ve bilek koruyucular kullanmanız tavsiye edilir.

"Kayakseverler snowboard botlarını giydiklerinde ilk tepkiler çok rahat oldukları yönündedir" diyen Tammy ekliyor: "Kayak takımlarına kıyasla snowboard'la yürümek çok daha rahattır, çünkü sadece board'unuzu taşırsınız. Ben kayağa 2 yaşında başladım ancak şimdi kayak yapsam liftlere o kadar ekipmanla nasıl binerim bilmiyorum"

FITNESS VE SNOWBOARD EGZERSİZLERİ

Yeni bir spora başladığınızda formunuz yerindeyse gelişmeniz çok daha kolay ve çabuk olacaktır.

Snowboard vücudunuz için yorucu bir spordur, başlangıç seviyesindeyseniz özellikle ilk bir-iki haftada! Kaykay yapan çocuklar veya sörf yapanlar çok daha hızlı adapte olur. Yan kaymakla benzerlik gösterir, neredeyse aynı kasları kullanırsınız.

Sizi pistlere hazırlayacak birkaç egzersiz önerisi: bisiklete binme, yüzme, zıplamalı squat vs...

Club Med Kayak Tatili - Benzersiz her şey dahil tatil deneyimi

FRANSIZ ALPLERİNDEKİ TESİSLERİMİZ

Alplerin eteklerinde kilometrelerce uzanan pistlerde benzersiz her şey dahil kayak deneyimi

KEŞFET

İTALYAN ALPLERİNDEKİ TESİSLERİMİZ

Mükemmel vakit geçireceğiniz sımsıcak bir ortamda Dolce Vita kayak tatili...

KEŞFET

İSVİÇRE ALPLERİNDEKİ TESİSLERİMİZ

Alp disiplinli kayağın başlangıcı olan sonsuz pistlerde kristal beyazın tadını çıkarın

KEŞFET