Harika bir kültürün kalbinde Seyşeller tatili

Seyşeller, Hint Okyanusu'nda yaklaşık 115 adadan oluşan geniş bir takımadadır. Muhteşem plajlarının ve eşsiz güzellikteki mercan resiflerinin tadını çıkarmak için Seyşeller tatilinizde, aynı zamanda yoğun ve muazzam zenginlikteki kültürünü de keşfedeceğinizi unutmayın. Nezaketin, yaşam biçimlerinin ayrılmaz bir parçası olduğu bu inanılmaz halkı yakından gözlemleyin. Kendinizi Seyşeller kültürüne kaptıracaksınız.

Seyşeller kültürü, farklı milletleri buluşturan zengin tarihinden etkilenmiştir

Farklı milletlerin etkilediği tarihi, Seyşellerin kültürüne büyük katkı sağlamaktadır. Farklı etnik kökenlerden insanlar, çeşitliliğin kültürün ayrılmaz bir parçası olduğu bu ülkede uyum içerisinde yaşamaktadır. Seyşellerde Afrika, Avrupa, Arap ve Hint halkları iç içedir. Ülkede en yaygın din Katoliklik olsa bile, Hinduizm ve İslam dinleri de bu kültürel kesişime katkıda bulunur. Seyşeller kültürü, sizi hem Afrika hem de Batı etkileri olan bir dünyaya taşır. Bu kültürel miras, özellikle mimari yapılardaki çeşitliliğe de yansımıştır. Sizi başka bir döneme taşıyacak olan, sömürge döneminden kalma görkemli yapılara hayran kalabilirsiniz. Ayrıca, yürüyüşleriniz sırasında yerel halkın geleneksel kulübelerini keşfetme fırsatına sahip olacaksınız.

Bunu biliyor muydunuz?

Seyşel Adaları'nın 3 resmi dili vardır. Seyşeller Kreyolu en yaygın dil olmasına rağmen, Fransızca ve İngilizce de ortak dillerdendir.

Seyşeller için Club Med fırsatlarını keşfedin.

Gastronomiden eğlenceye, Seyşeller kültürü oldukça zengindir

Seyşeller kültürü, gastronomiyle iç içedir. Ülke mutfağı pek çok farklı kültürden etkilenmiştir. Ülkenin tarihi gibi, Seyşeller mutfağı da zengin ve çeşitlidir. Deniz ürünleri büyük beğeni toplamaktadır ve takımadalarda oldukça yaygındır. Odun ateşinde pişmiş ızgara ahtapot veya balıkla dört dörtlük bir yemek deneyimi yaşayabilirsiniz. Körili yemekleri veya yerel halk mutfağını da deneyebilirsiniz. Öte yandan, içecekler de ağzınıza layıktır. Şeker kamışı ve ananastan yapılan bir rom olan Bacca'yı mutlaka denemelisiniz. Fermente Hindistan cevizi özünden yapılmış bir likör olan Calou da oldukça lezizdir. Takımadalarda iki yerel bira da üretilmektedir: Seybrew ve Ecu. Bu biralar, Seyşellerde oldukça popülerdir. Seyşeller halkı eğlenmeyi çok sever ve eğlence anlayışları kültürlerini de etkiler.

Dans, Seyşeller halkının yaşam tarzının bir parçasıdır. Madagaskar kültüründen gelen Sega dansını yapan yerel halkı izlerken hayranlığınızı gizleyemeyeceksiniz. Seyşeller'in ritmik danslarına keman veya banjo gibi enstrümanların yanı sıra daha geleneksel enstrümanlar da eşlik eder. Kaskavel veya Mulumba, içinde tohumlar bulunan ve bambudan yapılan enstrümanlardır. Buna ek olarak, Kreol Müzik Festivali veya Victoria'daki uluslararası karnaval, Seyşeller tatilinize renk katacaktır.

Seyşeller kültürü, uçsuz bucaksız bir mirasa sahiptir

Seyşeller kültürü, aynı zamanda halkın zengin sanat birikimini yansıtır. Takımadalarda, zanaatçılık oldukça gelişmiştir. Seyşeller tatiliniz boyunca, Hindistan cevizinden yapılmış envai çeşit obje keşfedeceksiniz. Yerel pazarlar, dokuma sepetler ve şapkalar gibi geleneksel el yapımı ürünlerle doludur. Dikkatlice incelediğinizde bu ince ince işlenmiş objelerin aslında Seyşeller halkının tüm geleneksel mirasını yansıttığını göreceksiniz. Ayrıca, oyularak tohumlarla süslenen meşhur deniz Hindistan cevizine de pek çok yerde rastlayabilirsiniz. Ancak, Avrupa'ya götürmek için satış sertifikası talep etmeniz gerektiğini unutmayın. Ülke edebiyatı, geniş kitlelerce bilinmese de Seyşeller kültürünün zenginliğine tanıklık etmektedir. Birçok tanınmış Kreol yazar, takımadalara izini bırakmıştır. Ünlü şair Antoine Abel, Seyşellerde tanınmaktadır. Bu ülkede, özellikle ağızdan ağıza aktarılan hikayeler oldukça başarılıdır. Anlatılan masalları ve efsaneleriyle sözlü edebiyat geleneği, Seyşeller kültürünün önemli bir parçasıdır. Seyşel Adaları ve bu adaların pastoral manzaraları, size el değmemiş bir cennet sunar. Seyşeller kültürü de en az manzaraları kadar unutulmaz ve olağanüstüdür. Keşifler açısından zengin, bir o kadar renkli ve unutulmaz bir tatil sizi bekliyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir…