Seyşellerde iklim nasıl?

Seyşeller, Hint Okyanusunda Madagaskar'ın yukarısında yer alan 115 adadan oluşan bir takımadadır. Günde 7 saat güneş ışığı alan ve ortalama 28 derecelik sıcaklığa sahip Seyşeller Adaları yıl boyunca turistleri cezbediyor. Turistler, bu ılık ve hoş ekvatoral iklimin tadını çıkarıyor.

Seyşeller İklimi

Seyşellerde ekvatoral iklim etkilidir. Nisan-Ekim ayları arasını kapsayan yaz mevsimindeki kuru ve serin hava ile Ekim-Mart ayları arasını kapsayan kış mevsimindeki yağışlı hava arasında sıcaklık açısından çok fark yoktur. Bu mevsim boyunca Ocak en yağışlı aydır.

Yağmur mevsiminde, hava yüksek nem oranıyla ve fırtınalarla normalden daha bunaltıcı olabilir. Aslında Seyşeller iklimi sebebiyle yazın daha çok talep edilen bir bölge olsa da yılın büyük çoğunluğunda turizme elverişlidir. Nisan sonundan Haziran sonuna ve Eylül sonundan Kasım ortasına kadar olan sezon dışı dönemler, Seyşeller'e gitmek için en iyi aylardır. Seyşeller, Hint Okyanusu'nda bulunmasına rağmen siklon bölgesinin dışındadır. Siklonlar nadiren görülür, bu da adaları nispeten sakin ve güvenli kılar. Benzer şekilde, kuvvetli rüzgar olan gün sayısı parmakla sayılacak kadar azdır.

Seyşeller Club Med fırsatlarını keşfedin.

Seyşellerde Hava Sıcaklıkları

Seyşellerdeki hava, genellikle yıl boyunca ılımandır. Sıcaklık, yağmur mevsimi boyunca ortalama 25-30 derece arasında değişkenlik gösterir. Günler sıcak ve güneşlidir ancak güneş bunaltıcı değildir. Bu sayede Victoria sokaklarında, Mahé, La Digue veya Praslin'de geziler yapmanın, doğa rezervlerini ziyaret etmenin, muhteşem renklerdeki kuşları gözlemlemenin ve sahil yürüyüşlerinin tadını çıkarabilirsiniz. Seyşeller tatilinizde yüzmek için ideal mevsimi merak ediyorsanız, Seyşellerdeki hava sıcaklıklarının da deniz suyunun da tüm yıl boyunca ılık olduğunu unutmayın. Okyanus sıcaklığı asla 28 derecenin altına düşmez. Sıcaklığın 30 dereceleri gördüğü Nisan ve Mayıs ayları, sıcaklığın en yüksek olduğu zamanlardır. Aslında, Seyşellerde yaz-kış denize girilebilir. Kıyı boyunca su sıcaktır; yüzmek ve aynı zamanda kano veya dalış gibi su aktiviteleri için de uygundur. Dalış için özellikle Temmuz ve Ağustos ayları tavsiye edilir.

Bunu biliyor muydunuz?

Sörf veya rüzgar sörfü yapıyor musunuz? Seyşellerdeki ortalama sıcaklıklar tüm yıl boyunca plajların keyfini çıkarmanızı sağlar. Ancak, Mayıs ayından Ekim ayına kadar olan sürede hava biraz daha serin ve rüzgarlı olduğundan board sporları için idealdir. Alize rüzgarları Seyşellerde genelde güneydoğudan eserken, yağmur mevsiminde kuzeybatıdan eser.

Mahé ve Curieuse Adaları kaçamağı

Mahé Adası, Seyşellerin en büyük adasıdır. Victoria şehri burada yer alır. Ortalama sıcaklıklar burada da oldukça ılımandır. Birçok tekne turu, Victoria ile Mahé arasında düzenlenmektedir, böylece Seyşel Adaları'nın bazılarını görme fırsatı elde edersiniz. Mahé Adası'nı ziyaret ederken, renkli ve hayranlık uyandıran tipik yerel evlerle karşılaşacaksınız. Son olarak, 900 metre yüksekliğe ulaşan zirvesiyle Mahé'nin Seyşeller'deki en yüksek noktaya sahip olduğunu ve Hint Okyanusunun muhteşem manzarasını ayaklarınızın altına serdiğini unutmayın.

Takımadalardaki bir diğer tanınmış ada, günlük geziler için tekneyle ulaşılabilen Curieuse Adası'dır. Buradaki sit alanlarından birinde yapacağınız yürüyüş sırasında ünlü dev kaplumbağaları gözlemleyebilirsiniz. Curieuse Adası muhteşem florası ile ünlüdür: örneğin, burada görebileceğiniz deniz Hindistan cevizi ağaçlarının meyveleri, bilindik Hindistan cevizlerinden çok daha büyük ve ilginçtir. Seyşellerde hava sıcaklıkları, yıl boyunca ılımandır. Plajların tadını çıkarmak için en ideal zaman, deniz suyu sıcaklığının 28 derece civarı seyrettiği Nisan sonu ile Haziran sonu arasıdır. Seyşeller, iklimi sayesinde yaz-kış gidilebilecek bir yerdir, çünkü hava yıl boyunca çok güzeldir!

Bunlar da ilginizi çekebilir…